I dunno, personaly, I'd rather buy the pre-dyed jute....You can buy like 5 pounds of it in several different colors for like 40 bucks US. I dunno about you but it's not even worth my time to cut, dye and rinse the jute when I can just buy it. With the hours involved with that, hell...
I can't do it for that cheap. Essentialy you're still doing most of the work yourself anyway. I mean, if you want the satisfaction of doing it all yourself thats one thing but well..... fuck that